Odlupující se kutikuly – jak se tohoto problému na dobro zbavit?

Toto je bohužel jedním z častých problémů mnohých žen – kutikuly se odlupují a oblasti, ze kterých se odlouply, poté bolí a svědí. Jistě se vám něco podobného již stalo a tak víte, jak nepříjemná taková odloupnutá kutikula může být. Pojďme se podívat, jak se můžete vyhnout podobným problémům do budoucna. 

Odlupující se kutikuly – proč se tomu tak děje?

Ženy často přeskakují tento klíčový krok péče o pokožku a myslí si, že nákup a následné užívání „krému na ruce a nehty“ jim zajistí optimální péči a zamezí odlupování suché kůže a suchých kousků nehtů. Naneštěstí ale takový krém často nestačí při prevenci vysychání pokožky. Vyplatí se znát nejčastější důvody vysušené pokožky a nehtů:

  • domácí práce prováděné bez rukavic (mechanické poškozené a škrábance)
  • použití silných čističů (ničí ruce, nehty a kutikuly),
  • užívání odlakovače na nehty s acetonem (téměř každý odlakovač tak má neblahý vliv na stav a vzhled kutikul),
  • používání mýdel s vysušujícím účinkem – vysuší nejen ruce, ale také pokožku kolem nehtů,
  • kousání nehtů – často o tom ani nevíme, jedná se o častý zlozvyk z nervozity a stresu,
  • kancelářské práce – když jsou ruce v kontaku s papírem, vysušují se rychleji, než obvykle, jelikož papír poškozuje ochranou vrstvu epidermus.

Loupání kutikul – signál našeho těla?

Pokud se budeme správně starat o naše ruce a nehty, ale i tak neuvídíme žádné výsledky, může to být znamení, že se problém nachází hlouběji pod povrchem, než jsme si na poprvé mysleli. V tomto případě může být problém spíše ve špatné dietě. Tělo nám často posílá signály o svém stavu. Nemůže tedy být loupání kutikul právě jedním z těchto signálů? Může se jednat o nedostatek vitaminů (A, E a B). Pokud se vám kůže loupe i po optimální péči, pak byste měli zvážit nákup a užívání suplementů. Zkuste pít čaje z přesličky a kopřivy.

Loupající se kutikuly – jak se jich zbavit? 

Nejrychleji se jich zbavíte jejich efektivním odstřihnutím. Vyplatí se je před tím trochu zjemnit ponořením nehtů do teplé vody s jemným mýdlem, či olejem, Poté si vysušte ruce a odstrihněte si kutikuly ostrou cvakačkou na nehty. Buďte šetrní a nesnažte se sříhat moc hluboko, nebo si poškodíte nehtovou matrix.

Denní masáž nehtů s oleje mtaké pomůže. Můžete používat speciální oleje se speciálními aplikátory. Tímto způsobem budou kutikuly vždy hydratované.

Můžete také vyzkoušet speciální krém na kutikuly, který nabízejí mnohé kosmetické společnosti. Aplikujte jej pravidelně pro zlepšení obecného stavu vašich nehtů a rukou. Tyto rpodukty by se měly používat před spaním, jelikož se skvěle absorbují během noci.

Dalším skvělým řešením je tradiční vitaminová mast s vitaminem A. Vmasírujte si ji do kůže okolo kutikul. Měly by být vyhlazené a zjemněné, čímž by se mělo zastavit jejich loupání.

Další efektivní metodou je pití šťávy z aloe vera. Můžete si do ní nehty také ponořit. Šťáva má hydratující a obnovující účinky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *